Erkek Kısırlığına Teknolojik Çözüm

Erkek infertilitesinin (kısırlığının) en ciddi şekli olan Azospermi, menide sperm hücresinin olmaması veya çok az olması anlamına gelmektedir. Bu durumda sperm hücresi elde edebilmek için özel bir işlem gerekecektir- TESE.

Eskiden açık ameliyat şeklinde uygulanan TESE işlemine göre MikroTESE çok daha başarılı bir yöntemdir.

Mikroskobik TESE yöntemi ile testise daha az travma oluşturulması ve daha az doku alınması ile daha yüksek etkinlikle sperm elde edilebilmektedir.

Alınan sağlıklı spermler ile uygulanan mikroenjeksiyon işlemi yakın geçmişe
dek baba olamayacağı düşünülen erkeklere yeni bir umut sunmuştur.

İdeal olarak MikroTESE işlemi ile hareket ve şekil olarak normale en yakın spermlerin sayıca yeterli düzeyde alınması amaçlanır. Ancak tek bir spermin bile yeteceği düşüncesi mikroenjeksiyonun keşfedildiği 1992’ den beri mevcuttur.

Günümüzde bu düşünce yavaş yavaş somutlaşmaya başladı. Artık tek bir sperm ile bile gebelik şansı hayal değil!

Son derece az görülen bir vaka olsa da geçtiğimiz yıl İrenbe Tüp Bebek Ünitemize başvuran Çiftçi ailesinin hayali, MikroTESE yöntemi ile alınan tek bir sağlıklı sperm ile gerçekleşti. Ailenin yeni üyesi Çiftçi bebek tüm olanlardan habersiz ailesinin ve İRENBE Tüp Bebek Merkezi ekibinin mutluluk kaynağı oldu.

Dünyaya 3260 gram olarak gelen kızlarını sağlıklı bir şekilde kucaklarına alan Çiftçi ailesinin sevincine diyecek yoktu.

3 Comments

 • Posted Eylül 6, 2017
  by Mike Newton

  Thank you for the super informative blog and premium customer support! You are the best

  • Posted Eylül 6, 2017
   by John Snow

   This website works great for clinics and hospitals, as well as a news portal, pharmacies, and individual doctor’s needs!

 • Posted Eylül 6, 2017

  Thank you for your positive feedbacks!

Leave a comment

tr_TRTurkish