Embriyo Dondurma

Tüp bebek tedavisi için başvuran çiftler için hazırlanan embriyo transferi yapıldıktan sonra kalan embriyolar, embriyologlar tarafından yakından takip edilir. Dondurulmaya uygun olanlar seçilir ve çifte bilgi verilir, yazılı onamları alınmak kaydı ile dondurulur.

Dondurulma ve saklama işlemi sıvı azot içinde ( -196°C) yapılmaktadır. Dondurulmuş embriyolar çözülmeleri gerektiğinde, sıvı azot tankından çıkartılır ve oda sıcaklığında çözülmesi beklenir. Kültür ortamında takibe alınır ve aynı gün iyi görünen embriyolar anne adayına transfer edilir.

Dondurulan embriyoların uygun bir biçimde dondurulması ve çözülmesini takiben canlı kalma oranları %95 civarındadır. Kabaca dondurulan her 10 embriyonun yaklaşık 9 tanesi çözüldüğünde transfer edilebilir durumdadır. Tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanırsa veya gebelik düşükle sonlanırsa bu embriyolar tekrar kullanım için uygundur.
Dr. Aral Özbal

Bazen çift daha sonra ikinci bir bebek sahibi olmak isterse, çifte ait dondurulmuş embriyolar çözülerek transfer edilir. Böylece kadına uzun süren hormon tedavisi engellendiği gibi tüp bebek işlemindeki gerekli bütün aşamalar atlanacağı için daha uygun bir maliyet ile karşılaşılmaktadır.

tr_TRTurkish