Genetik Tanı

Noninvaziv Prenatal Tanı Testleri

NIPT olarak kısaca adlandırılan bu testler yeni nesil genetik testlerdir. Doğumsal defektleri ve aileden taşınan hastalıkları ve kromozom anomalilerini hamilelik sürecinde tanımlamak için kullanılmaktadırlar. Günümüzde yüksek riskli gebelikler ve ileri yaş gebeliklerinde mutlaka yapılmaktadır. Sonraki yıllarda, diğer tüm testlerin yerini alacak kalitede testlerdir.

Bebeğin DNA özelliklerini incelemek için eskiden tek yöntem, gebeliğin devamını zaman zaman riske atıyor olmasına rağmen; bebeğin plasentası veya amnion sıvısından hatta bebeğin kanından örnekleme alınmasına bağlıydı. Bu uygulamaların gebelik üzerinde erken doğum riski taşıdıkları bilinmektedir. NIPT incelemesinde, annenin zaten kanına karışmış olan fetal kan hücrelerinin değerlendirilmesi yeterlidir. Herhangi bir laboratuvar testinde olduğu gibi anne adayının kolundan kan alınır. Bu test hem bebek hem de anne adayı için hiçbir risk taşımaz. Down Sendromu, Trisomy 18, Trisomy 13, ailevi geçişli Kistik Fibrozis, Hemofili gibi hastalıkları ve bebeğin cinsiyetini öğrenmemize olanak sağlar. NIPT doğruluk oranı diğer tarama testleri ile kıyaslanamayacak kadar yüksektir.
Dr. Aral Özbal

Gebeliğin 10-22 haftaları arasında yapılabilir. Test tüm gebeler için uygun olmasına rağmen pek çok sigorta şirketi ve sağlık kuruluşu testin bedelini karşılamamaktadır.

tr_TRTurkish