Schwangerschaft und Geburt

Günümüzde gebelik tanısı, klasik olarak β-HCG laboratuvar ölçümleri ve ultrason incelemeleri ile konulur. Bu hormon, döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesinden bir gün sonra salınmaya başlar, iki gün sonra kanda ölçülecek düzeye erişir. Henüz adet gecikmesi olmadan β-HCG ye bakarak gebelik tanısı konulabilir. Ancak bu şekilde tanı almış gebeliklerin %30-65’i rahimde yuvalanmayı devam ettiremez ve kaybedilir. Buna subklinik abortus, mensturiyel düşük veya biokimyasal gebelik denir.

İmplantasyonun devam ettiği olgularda, gebelik başarıyla sürecek ise β-HCG değeri her iki günde iki katına çıkacak biçimde salgılanır. Bu artış 10. haftaya kadar böyle devam eder. Bu dönemde β-HCG seviyesinin iki gün aralarla yapılan takiplerinde artışlar %66 dan az ise, gebelik dikkatle takip edilmelidir. Bu tip gebeliklerde dış gebelik, düşük olasılığı, trisomi 18 gibi genetik anomaliler düşünülmelidir. Aksine; β-HCG artışı beklenenin çok üstünde seyrederse, akla komplet Moller yani fetal oluşumda gelişen tehlikeli hastalıklar gelmelidir. Dr. Aral Özbal

    Wenn β-HCG im Blut 5.U überschreitet, bedeutet dies, dass eine Schwangerschaft vorliegt. Bei der Urinanalyse sollte β-HCG 25.U überschreiten, um anzuzeigen, dass eine Schwangerschaft eingetreten ist. Blutschwangerschaftstests sind fünfmal empfindlicher als Urintests.

  • Wenn β-HCG im Blut 1500-2000 U erreicht, kann die Fruchtblase im Ultraschall gesehen werden.
  • Wenn β-HCG im Blut 6500 U erreicht, kann der Embryo mit fötalen Herzschlägen im Ultraschall beobachtet werden.
  • Es ist auch möglich zu verstehen, dass eine Schwangerschaft eingetreten ist, bevor β-HCG im Blut positiv geworden ist, oder genauer gesagt, dass die Zygote durch die Messung von PAPP-C (EPF) gebildet wurde. Dies ist kein Routinetest.
  • Ein weiteres Hormon, das bei der Diagnose einer Schwangerschaft verwendet wird, ist Progesteron.
  • Ultraschall wird nicht nur in der Schwangerschaftsdiagnostik, sondern auch in der Schwangerschaftsnachsorge und der Berechnung des voraussichtlichen Entbindungstermins eingesetzt.
de_DEGerman